Yaşanılası bir şehir Viyana…

Yaşanılası bir şehir Viyana…

Ekim 6, 2016 Kapalı Yazar: Erkan Erkut

En güzel ve doğal halleri muhafaza edilmiş tarihi binalar, görülmeye değer müzeler ve hisselerinize ses olacak bir opera binası ve her daim gezmekten keyif alacağınız harika sokaklar.

Viyana Tuna Nehri kenarında Orta Avrupa’da Avusturya’nın başkenti olan bir şehirdir. Ülkenin sanat, politik ve ekonomik anlamda merkezidir.

Gezilecek ve görülecek yerler:

Ringstrasse – Ring Sokağındaki Anıtlar

Rathaus / Belediye Binası : Binanın önünde yazlık sinema etkinliğini kaçırmamalısınız.

Hofburg Sarayı : 1694 yılında yaptırılan saray’da döneminde yaşamış olan İmparator ve Kraliçelerin eşyaları ile birlikte toplam 4.659.852 adet tarihi eser bulunmaktadır.

Burgtheater / Ulusal Tiyatro : Avupa’nın en eski 2. Tiyatrosu olan yapı 1888 yılında kapılarını ziyaretçilerine açmıştır.

St. Stephen Aziz katedrali (Stephansdom) : Stephansdom olarak da bilinen yapı 1000’li yıllarında başında geç roman stili ve erken gotik döneminin mimarisi ile inşa edilmiştir. Şehrin panoramik manzarasına hakim olan katedral kulesine 343 basamak ile tırmanıp şehri doya sıya izleyebilirsiniz. Katedralin kubbesi II. Viyana Kuşatmasında Osmanlı İmparatorluğunun bozguna uğraması sonucu bırakmak zorunda kaldıkları tüfe, top ve diğer savaş aletlerinin eritilerek yapılması da oldukça ilginç bir detaydır. (Ulaşım için U-1 kullanılmalıdır.)

Ulusal Kütüphane

Prince Eugune Savoy Heykeli : Avusturya’nın milli kahramanının heykelidir.

Schönbrunn Sarayı (Schloss Schönbrunn) : Viyana’daki Kraliyet Sarayı alabildiğine büyük peyzajlı bahçesi, sarayın mimarisi ve kompleks içerisindeki Avrupa’nın en eski hayvanat bahçesini içinde barındırmasıyla Viyana’ya gelip mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında gelir. Sarayın bahçesi Avusturya İmparatoriçesi Maria Theresia tarafından 1744-1749 yılları arasında tamamlatılmıştır. 1996 yılında Unesco tarafından koruma altına alınmış barok mimariye sahip yapı Habsburg İmparatorluğuna ev sahipliği yapmış olmasıyla bilinir. Sarayın karşısında size göz kırpan zafer takını (Gloriette) ise Ferdinand von Hohenberg tasarlamıştır.

Hayvanat Bahçesi : Dünyanın en eski hayvanat bahçesidir. Kuruluş yılı 1752’dir.

 St. Peter’s Church (Peterskirche)

St. Michael Kilisesi / Michalerkirche : 13 yy. ait kilisenin girişindeki detaylar çok ilgi çekiciydi.

Karl Kilisesi (Karlskirche) : İmparator VI.Karl tarafından 1713 tarihinde kilisenin yapımı için ilk çalışmalar başlanmış 1737 yılında ise tamamlanmıştır. Kilisedeki farklı mimari özellikler dikkatlerden kaçmamaktadır. Yapının dış yüzeyi için Yunan stili Portikus Tapınağı’ndan, giriş bölüm Roma barok mimarisinden ve kilisenin iki sütunu ise Roma’daki Trajan Sütunlarından esinlenilerek yapılmıştır. Adres : Kreuzherrengasse

Belvedere Sarayı

Heldenplatz/Kahramanlar Meydanı

Viyana Devlet Opera Binası (Straatsoper) : 1863 yılında açılan yapı için şehrin en önemli yapısı desek hiç de yanlış bir tabir olmaz aslında. Ziyaretçilerine romantik bir atmosfer sunan Opera Binası ihtişamı ile görülmesi gereken yerlerin başında gelmektedir. Siz de bir sanat sever iseniz mutlaka opera’ya doymak adına burada olmasınız. 1300 kişi kapasiteli tiyatro salonunda yılda 300 performans gerçekleşmektedir.

Avusturya Parlamento Binası : Ring strasse (caddesi) üzerinde yer alıyor. Binayı rehber eşliğinde gezip detaylı bilgiler edinebilirsiniz. II. Dünya savaşında ağır bombardıman ile karşı karşıya kalan yapı ciddi hasar görmüştür.

Halk Tiyatrosu / Volkstheater : Alman Tiyatrolar Birliğince 1889 yılında mimar Ferdinand Fellner’e yaptırılmıştır. İl yapıldığı zaman 1.900 kişi kapasiteye sahip yapı II. Dünya savaşında tahrip olduktan sonra yapılan tadilat sonucu günümüzde kapasitesi 1.148 kişiliktir.

Kahlenberg : Şehri kuşbakışı izlemek için muazzam bir noktadır. Ulaşım için önce Heiligenstadt’ girmeniz gerekiyor.

Viyana Veba Anıtı / Graben – Plague Monument : Şehir tutulmuş olduğu veba salgınını 1679 yılında anlatabilmiştir. Bunun üzerine İmparator I.Leopold tarafından veba salgını anıtı yaptırılmıştır. İlk anıt Johann Frühwirth tarafından ahşap olarak inşa edilmiş ardından mermer anıt yapılması için Matthias Rauchmiller görevlendirilmiş görevlendirildikten yalnızca birkaç yıl sonra ölmesi ile sütünda birkaç melek dışında geriye bir şey bırakamamıştır. Anıt 1693 yılında Heykeltıraşlar Tobias Kracker ve Johann Bendel tarafından bitirilmiştir.

Giant Ferris Wheel/Riesenrad : Bu dönme dolap şehrin simgesidir

Faşizm Anıtı

Capuchin İmparatorluğu Mezarlığı

Hundertwasser’s House : Bu ilginç yapıyı Mimar Friedensreich Hundertwasser düşünmüş mimar Joseph Krawina yapmıştır. Köşe başında bulunuyor. Yapı şehir merkezinin biraz dışında yer almaktadır.

Tuna Adası : 70’li yıllarında sonlarında yapılmış olan suni bir ada olan Tuna adası zamanla Viyana halkının piknikler, su sporları yaptığı, festivaller gerçekleştirdiği tam bir eğlence adası olmuştur.

II.Franz Heykeli

Viyana’daki Müzeler

 • Sanat Tarihi Müzesi (Kunsthistorisches Museum)
 • Albertina Müzesi
 • Sigmund Freud Müzesi
 • Doğa Tarihi Müzesi (Naturistoriches Müzesi)
 • Teknoloji Müzesi/Technisches Museum
 • Saat Müzesi / Uhren Museum
 • Savaş Tarihi Müzesi /Arsenal

Viyana’daki Parklar

 • Rathaus Park : Parlamento binasının hemen yanındadır.
 • Wachau Vadisi : Yürüyüş yapmak, bisiklet sürmek, binicilik yapmak gibi bir çok açık hava etkinliği gerçekleştirmek için ziyaretçilerine davetkar bir ortam sunmaktadır.
 • Stadtpark/Şehir Parkı : Viyana’ya gelen bir çok turistin en çok tercih ettiği park’tır. Park içerisinde heykeller, çeşmeler, köprüler park içinde vakit geçirmek ve etrafı gözlemlemek için iyi bir yerdir.

 

 • Volksgarten : Hofsburg saray bahçesidir. Bahçede yer alan Kraliçe Sisi heykeli görülmelidir.
 • Burggarten : Hofsburg saray bahçesidir. Bahçe içerisindeki Mozart hekyeli görülmelidir.
 • Türk Tabyası Parkı / Türkenschanzpark : II.Viyana Kuşatmasında da başarısız olan Osmanlının tüm askeri teçhizatlarını burada bıraktıkları yer olması sebebiyle İmparator Franz Joseph’in emri ile Türk tabyası park haline getirilmiştir.

Ünlü Cafeler

 • Cafe Sacher : Opera Evinin tam karşısında yer alan tipik bir Viyana cafesidir. Yaz aylarında terasında da keyifli vakit geçirebilirsiniz.
 • Scholadekoenig : İşte en mükemmel çikolatayı yiyebileceğiniz yerlerden bir tanesi. Sadece çikolata yemekle kalmayıp, şirin paketlemeleri yüzünden hediye almamak için kendinize hakim olamayacağınız bir pastanedir.
 • Oberlaa :Bir yorgunluk kahvesi ve yanında kek yemek için ziyaret etmeniz gereken bir yerdir. Çikolatayı buradan almayın, çok daha kalitesini listede yer alan diğer yerlerden alabilirsiniz
 • Demel : Kohlmarkt 14’da bulunan pastane Viyana’nın en eski ve meşhur olanıdır.