Kırmızılar Kenti Londra

Kırmızılar Kenti Londra

Kasım 8, 2016 Kapalı Yazar: Erkan Erkut

Kırmızı otobüsü ve kırmızı telefon kulübeleriyle ünlü Londra, birbirinden güzel tarihi yapılar, müze ve sanat galerileri, parklar ve bahçeleri ile Avrupa’nın en güzel şehirlerinden biri diyebiliriz.

Londra gezilecek yerler oldukça zengin. Şehir yapısı hareketli ve güneş batmayan bir şehir.. Şehrin her köşesi ayrı hareketli. Şehrin ünlü meydanları, caddeleri, kafe ve restoranlar geç saatlere kadar açık.

Londra Gezilecek Yerler

Londra’yı keşfetmek için ortalam 3-4 günlük bir zaman yeterli. Bu süre şehirdeki en önemli yerleri gezmek, şehri keşfetmek ve Londra gece hayatını görmek için yeterli.

 • Big Ben & Westminster Sarayı

Londra gezilecek yerlerin başında ilk sıra Westminster Sarayı yani Parlamento Binası geliyor. Bina 1512 yılından bu yana Lord’lar ve Avam Kamarası bölümlerine ev sahipliği yapmış ve Gotik bir tarza sahip. Binanın en önemli bölümü, 106 metre yükseklikteki saat kulesi. İngiltere’nin simgesi olarak kabul edilen bu saat kulesinin adı Big Ben olarak bilinse de aslında Big Ben saatin içerisinde yer alan 14 tonluk çanın adı. 1858 yılında asılan çan adını dönemin kamu işleri müdürü olan Sir Benjamin Hall’dan alıyor.

 

 • Buckingham Sarayı

Kraliyet ailesinin resmi konutu olarak 1705 yılında yapılan Buckingham Sarayı, sadeliği ile dikkat çeken ve ilk olarak Buckingham Dükü için konut olarak yapılmıştır. Daha sonra satın alınarak gerekli düzenlemeler yapılmış ve 1837 yılından bu yana Kraliyet Ailesinin Londra’daki ikametgahı olarak kullanılmıştır. Sarayın içi Ağustos-Eylül arasında düzenlenen turlar ile gezilebiliyor. Her gün 11:15’te sarayda yapılan nöbet değişim töreni ise oldukça ilgi çeken bir etkinlik.

 

 • Tower of London

Londra’nın en eski yapılarından olan bu kale yüzyıllar boyunca cephanelik, hayvanat bahçesi, darphane ve hapishane gibi amaçlarla kullanılmıştır. 1097 yılında inşaa edilen içindeki Beyaz Kule, kenti saldırılara karşı korumak amacıyla yapılmıştır. Şato’nun en ünlü bölümlerinden olan Taç Mücevherleri bölümünde ünlü İmparatorluk Tacını görebilirsiniz. Bunun dışında St John Şapeli, Hainler Kapısı, Ulusal Zırh ve Silah Koleksiyonu yapının en önemli bölümleri arasında. Şatoyu koruyan 35 özel muhafız ve şatoda yer alan kuzgunlar özel öneme sahip.

 

 • London Eye

London Eye, 135 m yükseklikteki bu yapı dünyanın en büyük dönme dolaplarından biri olarak biliniyor. 2000 yılı kutlamaları için inşa edilen bu dönme dolapta her biri 25’er kişi kapasiteli toplam 32 kapsül var. Dönme dolapta 1 tam tur 30 dakika sürüyor. Özellikle en üst noktadan şehrin manzarasını doyasıya seyredebilir, eşsiz fotoğraflar çekebilirsiniz.

 

 • British Museum

Dünyanın en eski müzesi olan ve 1753 yılında kurulan British Museum, 6 milyonun üzerinde parçaya ev sahipliği yapıyor. Parthenon Heykelleri, Mısır Mumyaları, Lindow Adamı, Sutton Hoo Hazinesi ve Rosetta Taşı müzenin en dikkat çeken bölümleri arasında. Ayrıca Müzenin 54 numaralı odasında ise Anadolu eserleri sergileniyor. Günümüzdeki müze binası 1850 yılında inşa edilmiş. Great Court adındaki ünlü avlu ise 2000 yılında inşa edilmiş.

 

 • St Paul’s Cathedral

St Paul Katedrali, Londra’nın en önemli ve güzel dini yapılarından biri. 1666 yangınından sonra kentin kiliselerini yenileyen Sir Christopher Wren tarafından yapılmış. 1708 yılında tamamlanan katedrali sahip olduğu kubbe yapısı ile Vatikan’daki San Pietro Bazilikası’na benzetilir. 111 m yükseklikteki kubbe, Batı Cephesi ve Kuleler, Fısıltı Galerisi ve Yüksek Altar katedralin en önemli bölümlerinden.

 

 • Tower Bridge

Londra’nın sembol yapıları arasında yer alan Tower Bridge, 1894 yılında tamamlanmış. Victoria Dönemi mühendisliğinin bir örneği olan yapı şehrin önemli gezi noktalarından Tower of London’a yakınlığından dolayı bu adı almış. Kule üzerindeki Tower Bridge Exhibition  adlı bölümde kule tarihi ile ilgili bir sergi bulunuyor. Glass Floor adlı bölümde ise zemini cam kaplı olan koridorda yürüyüş yapabilirsiniz. Bunlar dışında köprü halkın yürüyüşüne açık.

 

 • Westminster Abbey

MS 960’ta kurulan manastıra kadar uzanan Westminster Abbey, Londra gezilecek yerler arasında önemli bir dini yapı. Günümüzdeki yapı, kraliyet ailesinin mezarların bulunduğu ve taç giyme törenlerini yapıldığı bir kilise. II. Elizabeth, 1953’te burada taç giymiş, Prenses Diana’nın cenazesi ise 1996 yılında burada düzenlenmiştir. Kilisenin en önemli bölümleri arasında; batı cephesi kuleleri, uçan payangalar ve Lady Chapel bulunur.

 

 • Piccadilly Circus

Londra’nın en ünlü meydanlarından olan Piccadilly Circus şehrin en hareketli noktası. Yaklaşık 100 yıldır ışıklandırılan meydan bu yönü ile New York’un ünlü Times Meydanı ile ilişkilendirilir. 1892 yılında meydanın ortasına dikilen Eros Heykeli, yerli yabancı bir çok insanın buluma noktası. Leicester Square ve Regent Street gibi şehrin önemli meydan ve caddeleri bu meydanın hemen yakınındadır. Dilerseniz meydanda yer alan Simit Sarayı’nda soluklanabilir karnınızı doyurabilirsiniz. Little Britain adlı mağaza hediyelik alışverişi için çok güzel bir yer.

 

 • Camden Town

Kuzey Londra’nın hippi merkezi olarak adlandırılan Camden Town gezilecek favori mekanlardan. Hafta sonları kurulan pazarlarıyla çok farklı bir havaya bürünen yer, şehrin en popüler noktalarından biridir. Giysi, takı, ayakkabı gibi klasik ürünlerin yanı orijinal el yapımı ürünleri de pazarlar boyunca bulabilirsiniz. Camden Lock Market hediyelik eşya alışverişi için güzel bir yer. Alışveriş dışında piercing, dövme ve sıra dışı eşyaları bu bölgede bulabilirsiniz.

 

 • Trafalgar Meydanı

Bir zamanlar kraliyet ahırlarının bulunduğu yer olan bu meydan günümüzde Londra’nın açık hava etkinliklerinin merkezi. John Nash tarafından tasarlanan meydanın yapım 1830’lar boyunca devam etmiş. Trafalgar Muharebesi boyunca savaşıp yaşamını yitiren Amiral Lord Nelson’un heykeli meydanın ortasında yer alıyor. National Gallery, National Portrait Gallery, St Martin in the Fields Kilisesi meydan çevresinde yer alan en önemli yapılardan.

 

 • Hyde Park

Londra’da yer alan kraliyet parklarının en büyüğü olarak bilinen park 1536 yılında kraliyet parkına dönüştürülmüş ve 17. Yüzyılda halkın ziyaretine açılmıştır. Park ortasında yer alan yapay gölün tarihi ise 1730 yılına dayanıyor. Zamanında düello ve at yarışlarının yapıldığı yer günümüzde de popüler.  Londra’nın hareketli yaşamından biraz uzaklaşmak isterseniz parkta yürüyüş yapabilir, göldeki kuğuları besleyebilir, ata binebilirsiniz.

 

 • Oxford Street

Avrupa’nın en hareketli alışveriş caddelerinden olan Oxford Street, birçok alışveriş merkezine ev sahipliği yapıyor. Cadde üzerindeki en lüks avm Selfridges. En uygun fiyatlı avm ise Primark. Bunlar dışında John Lewis, Marks & Spencer gibi alışveriş merkezini gezebilirsiniz. Boots, kozmetik ve ilaç alışverişi için güzel. Disney Store’da güzel oyuncaklar bulabilirsiniz.

 

 • Madame Tussauds Müzesi

Madame Tussauds Müzesi, dünyanın en ünlü balmumu heykel müzesi. Londra’daki şubesi ise en ünlü olanların başında geliyor. Müze genelinde dünyanın en ünlü pop starları, film yıldızları, dünya liderlerine ait balmumu heykeller sergileniyor. Dilerseniz bu heykeller ile birlikte eğlenceli fotoğraflar çektirebilirsiniz. Müzenin “Spirit of London” bölümünde geleneksel Londra arabasına binerek kentin geçmiş tarihi eğlenceli bir şekilde inceleyebilirsiniz. 4D Marvel Experience bölümünde ise çok keyifli bir 4D sinema keyfi yaşayabilirsiniz.

 

 • National Gallery (Ulusal Galeri)

Trafalgar Meydanı’nda yer alan National Gallery, Londra gezilecek yerler listemizdeki önemli sanat galerinin başında geliyor. Erken Rönesans döneminden Empresyonistlere (1250-1900) kadar uzanan ve 2300 parçadan oluşan koleksiyonu Ulusal Galeri’de inceleyebilirsiniz. Galeri girişi ücretsizdir. İsa’nın Vaftizi (Piero della Francesca), Leonardo Çizimi, Sefirler (Hans Holbein) en önemli eserlerden birkaçıdır.

 

 • Science Museum (Londra Bilim Müzesi)

Science Museum, dünyanın önde gelen bilim müzelerinden biridir. 1857 yılında kurulan müzede 300.000’den fazla eser sergileniyor.  1750 yılından günümüze kadar yaşanan bilimsel ve teknolojik gelişmeler müzede sergileniyor. Buhar makinalarından uçak motorlarına, uzay araçlarından ilk mekanik bilgisayarlara kadar müzede sergileniyor. Exploring Space, Evrenin Gizli Yaşamı, Apollo 10 Kumanda Modülü ve IMAX Sineması, müzenin önemli bölümlerinden. Müze girişi ücretsiz olup ziyaret 10.00-18.00 saatleri arasında yapılıyor.

 

 • Natural History Museum (Londra Doğa Tarihi Müzesi)

Londra gezilecek yerler listemizdeki en popüler müzelerinden olan Natural History Museum (Doğa Tarihi Müzesi’nde); botanik, entomoloji, mineraloji ve zooloji gibi bölümler altında objeler sergileniyor. Müzenin büyüleyici koleksiyonlarında 70 milyonu aşkın örnek bulunuyor. Müze boyunca Dünyadaki yaşam ve dünyanın kendisi çok canlı örneklerle anlatılıyor. Çocukların en çok ilgi gösterdiği bölüm ise dinozorlar. 4 bölüme ayrılmış olan ve 1880’li yıllara dayanan müze binası kendi başına bir baş yapıt.

 

 • Tate Modern

Eski Bankside Güç İstasyonu binasında yer alan Tate Modern, dünyanın en önde gelen çağdaş sanat müzelerinden birisidir. Müzenin 88 galerisinde Tate’nin uluslararası çağdaş koleksiyon eserleri sergileniyor. Dali, Picasso, Matisse gibi ünlü sanatçıların eserlerini galeri boyunca inceleyebilirsiniz.

 

 • Shakespeare’s Globe

Shakespeare’s Globe ya da bilinen adı ile Shakespeare’in Tiyatrosu, Tate Modern’in hemen yanında yer alıyor. Orijinal tiyatro 1644 tarihinde aşırı dinciler tarafından imha edilmiş. 350 yıl sonra aslına uygun olarak inşa edilen bu tiyatro ziyaretçilerini 17. Yüzyıla götürüyor. Tiyatrodaki koltukların bir kısmı açık havada yer alıyor. Sadece usta oyuncuların yer aldığı oyunlar sezona Shakespeare’in doğum günü olan 23 Nisan tarihi ile başlıyor. Oyunlar dışında düzenlenen turlara katılarak da tiyatroyu gezebilirsiniz.

 

Londra’da gezilecek diğer yerler

Victoria&Albert Museum: 1852’de kurulmuş, 4,5 milyonun üzerinde eser bulunan dünyanın en geniş sanat ve tasarım koleksiyonuna sahip müzesi.

Notting Hill: Arnavut kaldırımları, dar sokakları, renkli evleri ve Portabello Road pazarı ile ünlü semt.

St James Park: 18. Yüzyılda düzenlenmiş ve içerisinde göl yer alan ünlü park.

HMS Belfast: 1938 II. Dünya Savaşı’nda suya indirilen ve 1971’den bu yana donanma müzesi olarak hizmet veren gemi müzesi.

Tate Britain: 16-21. Yy dönemi eserlerin sergilendiği Britanya Ulusal Sanat Eserleri Müzesi. Londra gezilecek yerler listemizdeki en önemli müzelerden…

Imperial War Museum: Silah, tank, savaş uçağı vb sergilenen önemli savaş müzesi.

Chinatown: 19 yy’dan bu yana Çin topluluğunun yaşadığı önemli semt, 70’ten fazla restoran yer alıyor.

National Portrait Gallery (Ulusal Portre Galerisi): Tudor Döneminden günümüze birçok önemli şahsiyetin portrelerinin sergilendiği önemli galeri.

Sea Life London Aquarium: London Eye’in hemen yanında yer alan ve birçok deniz canlısına ev sahipliği yapan dünyaca ünlü akvaryum.

Soho: Oxford Sokağı ile Piccadilly Circus arasında kalan Londra’nın eğlence merkezi. Birçok bar, restoran ve gece kulübü var.

Museum of London: 1976’da açılan ve ilk çağlardan günümüze Londra’nın tarihini anlatan önemli müze.

Westminster Cathedral: Londra gezilecek yerler listemizdeki önemli dini yapılardan biri. Katolik rahipler için 1903’te tasarlanmış.

Southwark Cathedral: Tarihi 12. Yüzyıla kadar uzanan şehrin ünlü dini yapılarından.

The London Dungeon: 18 şov, 20 aktör ve 3 eğlence aracı ile Londra’nın 1000 yıllık tarihinin anlatıldığı eğlence merkezi.

Richmond Park: 2350 dönümlük alanı ile Kraliyetin en büyük parklarından biri..

Royal Botanical Garden Kew: 1840 yılında kurulan park, barındırdığı 30.000 civarında örnekle dünyanın en kapsamlı bitki koleksiyonuna sahip botanik park.

London Zoo: 1847’de açılan dünyanın en eski ve önemli hayvanat bahçelerinden biri.

Greenwich: Londra’nın güneydoğusunda yer alan ünlü semt. Başlangıç meridyeninin sembolik çizgisi buradır.

Warner Bros Studios: Londra gezilecek yerler listemizdeki en ilgi çeken yerlerden. Bu eğlence merkezinde Harry Potter’ın çekildiği stüdyolarda gezebilirsiniz.

St Martin in the Fields: Yapımı 1726 yılında tamamlanan şehrin önemli kilisesi, Trafalgar Meydanı’nda yer alıyor.