Fransa’nın en güzel şehirlerinden biri Strasbourg…

Fransa’nın en güzel şehirlerinden biri Strasbourg…

Ekim 25, 2016 Kapalı Yazar: Erkan Erkut

Avrupa Birliği’nin ikinci başkenti olarak anılan, Avrupa Konseyi, Avrupa Parlementosu ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi gibi binalara evsahipliği yapan Strasbourg, Fransa ve Almanya arasında birçok sefer el değiştirmiştir.

Strasbourg’a turist olarak gidildiğinde Fransa’nın en güzel şehirlerden biri. Fransa, İsviçre ve Almanya sınırında bulunan Strasbourg aynı zamanda trenle Paris’e iki saat uzaklıkta. Yani bir haftalık bir gezi planlanırken ister Almanya’daki Stuttgart’tan ister Basel, Cenevre gibi şehirlerden başlanıp Strasbourg’a geçebilir ya da Paris gezisinin son iki günü Strasbourg’a ayırılabilirsiniz.

Şehrin küçük ve sakin sokaklarında bisikletle dolaşmak için oldukça elverişli. Eğer bisiklet kullanmayı biliyorsanız, mutlaka bir bisiklet kiralayın ve şehri dolaşmaya çıkın.

Notre Dame Katedrali görülmeye değer yerlerden biri.

Strasbourg’da gezilecek yerlerin en başında gelen ve şehrin merkezinde bulunan Katedral, gotik mimarinin en güzel örneklerinden biridir.

Strasbourg’un en güzel yerlerinden biri de Petite France bölgesi. Ren nehrinden uzanan kolların kanal halini aldığı bölgenin etrafında rengarenk Alsace evleri bulunuyor. Şehrin en eski binalarını da içinde bulunduran Petite France’ın dar sokaklarında kaybolun, pişman olmazsınız.

Orangerie park, şehrin merkezine yakın sayılabilecek, masalsı binalar ve küçük bir göl olan yemyeşil bir park. Güzel havada buranın tadını çıkarabilir, göl kıyısında ayaklarınızı uzatıp ister ağaçların ve kuşların sesini dinleyebilirsiniz.

Üzeri camla kaplı gemilerle yapılan bu gezi ile Strasbourg’u boydan boya Ren nehri üzerinden gezebilirsiniz. Şehrin en güzel manzaralarından biri Gallia bölgesinde bulunuyor. Bu noktada inip Gallia’da biraz vakit geçirmek güzel olacaktır. Semt, nehrin üzerindeki tarihi köprü, üzerinden geçen tramvay ve arkasında bulunan kilise ile etkileyici bir manzaraya sahip.

Son olarak Fransa’nın en eski iki evinden biri olan ve 1427 yılında yapılmış şu anda restoran olarak kullanılan Maison Kammerzell; Geleneksel Alsace yemeklerinin tadabilirsiniz.