City Of Westminster – Big Ben

City Of Westminster – Big Ben

17 Temmuz 2017 Kapalı Yazar: Erkan Erkut

Londra’nın en önemli yapılarının bulunduğu bölgelerden biri ve tarihi açıdan çok zengin Westminster turistik açıdan da gezilmesi ve görülmesi gereken yerler arasındadır. Trafalgar Meydanı, Atlı Muhafız Birliği Binası, Parlamento Binası ve Whitehall bu bölgede bulunmaktadır.

Bölgenin simgesi haline gelmiş Westminster Sarayı Thames Nehri üzerinde ve bugünkü parlamentonun da içinde bulunduğu dünya kültür mirası listesine girmiş bir binadır.

Westminster - Big Ben

Lordlar ve avam kamarasının bulunduğu bina 1965 yılından günümüze hükümet tarafından idare edilmektedir. Binada toplam 1100 oda, 4 Km uzunluğunda koridorlar ve 100 metre uzunluğunda 3 adet kule bulunmaktadır.

Bu kulelerden Big Ben 1288 yılında Westminster’da kurulmuş ancak 1834 yılının ekim ayında çıkan büyük yangın sonrası saray ve içindekiler tamamen yok olmuştur. Daha sonra Victoria Gotic Stiliyle 1834 yılında yeniden yapılmıştır ve 96 metre yüksekliktedir. Kulenin dört tarafında bulunan saatler 7 metrelik demir bir çerçeve içine yerleştirilmiştir. Her saatin altında “Tanrı Kraliçe Viktoria’yı korusun” anlamına gelen “Domine Salvam Fac Reginam Nostram Victoriam Primam” yazısı bulunur. Yaklaşık 6 ton ağırlığındadır. Her ne kadar saat ile bilinse de adını içinde bulunan büyük çandan alır.

Dünyanın en çok ziyaret edilen turist bölgelerinden biri olmasına karşın saat kulesinin içi güvenlik sorunu sebebiyle ziyaretçilere kapalıdır.