Cesky Krumlov Fazlasıyla Mükemmel

Cesky Krumlov Fazlasıyla Mükemmel

Ocak 14, 2019 Kapalı Yazar: Erkan Erkut

İşte size anlatmaya çalışacağım Cesky Krumlov; İçine girdiğiniz anda kendinizi masal dünyasında hissettiğiniz mükemmel bir yer. UNESCO koruması altında olan, muhteşem CESKY KRUMLOV  Yaşayan ORTAÇAĞ Kasabası olarak anlatılır.

Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag’ın 174 km güneyinde yer olan kasaba adını Almanca “Krumme Aue” kelimesinden alıyor ve çarpık çayır anlamına geliyor. Kıvırılıp uzayan Vltava Nehri’nin oluşturduğu menderes üzerine kurulu olan kasabaya, kaleden bakınca neden bu ismi aldığı anlaşılıyor. Hatta 13. yy’dan bu yana ORTAÇAĞ kimliğini koruyan tek muhteşem şehir denir. UNESCO Dünya Kültür Miras Listesi’ndedir Cesky Krumlov. Görenler bilirler Avrupa’nın en sevimli ortaçağ kentlerinin başında gelir bir çok kişiye. Şehre girer girmez etkilenir ve kendinizi kentin estetiğine teslim edersiniz. Aykırı bir şey ararsa gözleriniz hayal kırıklığına uğrarsınız. Vltava Nehri kıvrılarak şehir ortasında yarımada oluşturmuştur. Köprüden geçtikten sonra sizi sayısız kafe karşılar ilk önce…

13.yüzyılda yapılan ve  Orta Avrupa’nın en büyük kalesi olan Cesky Krumlov Kalesi’nde 40’ın üzerinde tarihi bina bulunmaktadır. Bu binaların her biri hala ortaçağ karakterini ve gizemini korumaktadır. Kalenin kulesine mutlaka çıkın ve tüm şehri tepeden seyredin. Vltava Nehri kalenin hemen altından kıvrılmaktadır. Şehrin dar ve şirin sokakları parke taşlarla kaplıdır. Dar sokaklar, iki katlı evler ve çatılar dolaşırken ilk ilginizi çekecek olan 3 şey olacaktır. İki katlı güzel evlerin altında bulunan dükkanlara girerseniz sevdikleriniz için güzel şeyler bulacağınıza inanıyorum. Sokak boyu göreceğiniz restorantlarda hem kaliteli Çek birası içme hem de yöresel yemek yeme şansınız var.