Baden-Württemberg eyaletinin başkenti ve en büyük belediyesi Stuttgart

Baden-Württemberg eyaletinin başkenti ve en büyük belediyesi Stuttgart

Ağustos 6, 2019 Kapalı Yazar: Erkan Erkut

Bosch, Mercedes Benz, Porsche gibi büyük markalara ev sahipliği yapan Stuttgart, Almanya’nın endüstri ve sanayi bakımından en aktif şehridir. Genel olara dağlık bir bölgeye sahip olmasına karşın doğal güzellikleri ve tarihi binaları ile dikkat çekiyor. Bu özelliklerinden dolayı Stuttgart gezilecek yerler listesinin büyük çoğunluğu endüstriyel müzelerden, parklardan ve şatolardan oluşuyor.

Stuttgart’a gezi düzenlemek için en uygun dönemler bahar ayları. Bu aylarda kente yapacağınız yolculuklarda gezmek istediğiniz yerlere rahatça ulaşmak için raylı sistemi veya otobüs seferlerini kullanabilirsiniz.

Schlossplatz

Yıl içerisinde Noel pazarları, kutlamalar ve konserler gibi pek çok sosyal etkinliğe ev sahipliği yapması nedeniyle tatilcilerin Stuttgart gezilecek yerler listelerinin ilk sıralarında kendisine yer alan meydan Schlossplatz (Palace Square), Yeni Saray’ın (Neues Schloss) ortasında yer alıyor. Kentin en büyük meydanı olan alan uzun süre askeri amaçlı kullanıldıktan sonra, 1918 yılında halka açılmış. Kentin en işlek noktası olan meydanda Württemberg Kralı 1. Wilhelm’in 60. doğum günü anısına dikilmiş Concordia Heykeli ve Melek Çeşmesi bulunuyor.

Solitude Kalesi

1764-1769 yılları arasında Duke Charles Eugene’in emriyle inşa edilen Solitude Kalesi (Schloss Solitude), yazlık ikametgâh ve av köşkü olarak kullanılmış. Konumu sayesinde çevresindeki kasabaların ve kırsal alanların muhteşem manzarasını tatilcilerin gözleri önüne seren şatoda Rococo ve Neo-klasik mimari akımlarından izler görmek mümkün. Geçmişte pek çok önemli siyasi kararın alındığı tarihi yapı günümüzde bir akademiye ve müzeye ev sahipliği yapıyor.

Altes Schloss

Savunma amaçlı kullanılan ve etrafı hendeklerle çevrilerek  Altes Schloss (Old Castle Stuttgart) adlı kalenin geçmişi 10. yüzyıla kadar uzanıyor. Württemberg kontunun ikametgâh olarak seçmesinin ardından, kent merkezinde yer alan tarihi yapı genişletilerek saray olarak kullanılmaya başlanmış. Sarayın bir bölümü günümüzde Württemberg dönemini anlatan eserlerin sergilendiği Landesmuseum Württemberg Müzesi’ne ev sahipliği yaparken, avlusunda bulunan kilise halen ibadete açık tutuluyor.

Neues Schloss

1746-1807 yılları arasında Württemberg Dükü Charles Eugene tarafından inşa ettirilen Neues Schloss, Ludwigsburg Sarayı ile birlikte dönüşümlü olarak kraliyet ikametgâhı olarak kullanılmış. Kent merkezindeki en görkemli bina olan barok stili sarayın bir kısmı günümüzde finans ve eğitim ile ilgili resmi kurumların ofislerini barındırıyor. 2. Dünya Savaşı’nda zarar görmesi nedeniyle 6 yıllık restorasyon çalışmasıyla günümüzdeki haline kavuşan tarihi yapıyı rehberli turlara katılarak ziyaret edebilirsiniz.

Keyifli ve eğlenceli saatler geçirmek için Stuttgart gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz Wilhelma Hayvanat ve Botanik Bahçesi, şehrin kuzeyindeki bir şato içerisinde yer alıyor. Huzurlu ortamında rahatlamak ve fotoğraf çekmek için ideal olan tesis botanik bahçesi olarak 1919 yılında açılmış. 1951 yılında ilk hayvan sergisinin açıldığı bahçede 1.200 hayvan ve 6.000 bitki türünü gözlemlemek mümkün.

Mercedes-Benz Müzesi

2006 yılında açılmış olan müze otomobil endüstrisinin 130 yıllık gelişiminin gözler önüne sürüyor. Mercedes-Benz Müzesi Daimler fabrikasının ana girişinin hemen yanında bulunan müzede Mercedes markalı 160 klasik otomobil sergileniyor. 16.500 m²’lik kapalı alana sahip tesiste araba sergilerinin yanı sıra otomotiv endüstrisi ile ilgili belgesellerin gösterildiği salonlar, alışveriş mağazası ve restoran bulunuyor.

Porsche Müzesi

Spor otomobil ve tasarım denildiğinde akla gelen ilk markalardan birisi olan Porsche’nin tarihinin anlatıldığı Porsche Müzesi Zuffenhausen’de bulunuyor. İlk olarak 1976 yılında Porsche fabrikasının yanında açılan müze, 2009 yılından beri ziyaretçilerini markanın genel merkezinin hemen dışındaki binasında ağırlıyor. Müzenin 5.600 m²’lik sergi alanında prototip ve klasik modelleri içeren 80 araçlık bir koleksiyon bulunuyor.

Stuttgart Televizyon Kulesi

Dünyanın ilk betonarme telekomünikasyon kulesi unvanına sahip yapı Stuttgart Televizyon Kulesi (Fernsehturm Stuttgart), Stuttgart’ın güneyindeki Degerloch İlçesi’nde yer alıyor. 1954 yılında yapımına başlanan ve 1956 yılında hizmete giren kulenin kırmızı uyarı ışıklarının hemen altında bulunan 3 adet dönen ksenon lambaları özellikle akşamları görsel çekiciliğini arttırıyor. 2013 yılında ziyarete kapatılmasının ardından yangın yönetmeliğine uygun hale getirilerek 2016 yılında tekrar açılan kulede alışveriş yapabileceğiniz bir hediyelik eşya dükkânı bulunuyor.

Staatsgalerie Stuttgart

1843 yılında Kraliyet Sanat Okulu’nun da bulunduğu tarihi bina içerisinde açılan sanat müzesi Staatsgalerie Stuttgart (State Gallery),1984 yılında James Stirling’in tasarımını yaptığı yeni binasına taşınarak ulusal bir müze olmaktan çıkıp, Avrupa’nın alanında en önemlilerinden birisi olmuş. Alman, Hollandalı ve İtalyan ressamların yaptığı çalışmaların sergilendiği müzede 20. yüzyıl modern sanat akımının en önemli temsilcilerinden olan Pablo Picasso, Oskar Schlemmer gibi ressamların tabloları bulunuyor.

Konigstrasse

Yaklaşık 1,5 kilometre uzunluğundaki cadde Konigstrasse (Königstraße) Belediye Sarayı yakınında bulunuyor. Kafeleri, restoranları, ve park alanlarıyla kentin en hareketli noktalarından birisi olan caddede çok sayıda mağaza bulunuyor. Sadece şehrin değil Almanya’nın da en uzun alışveriş caddelerinden birisi olan yaya yolunun paralelinde uzanan Eberhardstrasse, Stiftstrasse, Calwer Strasse üzerinde de şık mağaza ve butiklere göz atabilirsiniz.

Killesbergpark

Killesbergpark adlı parkın geçmişte bir kısmı taş ocağı olarak kullanılmış ve 123 dönüm genişliğindeki arazisi 1939 yılında gerçekleştirilen bahçecilik gösterisi için fuar alanına dönüştürülmüş. Fuar alanının havaalanı yakınına taşınmasının ardından kamuya açılan parkta her yıl Lichterfest etkinliği düzenleniyor. Killesberg treni ile dolaşabileceğiniz parkı ve çevresini gözlem kulesine çıkarak seyredebilir, 20 metre yüksekliğindeki Bismarck Anıtı’nı ziyaret edebilirsiniz.